Her Türlü Sağlık Danışmanlık Hizmetleri
Bireylerin sağlıkla ilgili edindikleri bilgilerin önemli bir kısmını, bilginin üretildiği otoritelerden edinmek yerine, eş, dost, konu komşu aracılığıyla edinmektedirler. Tıp eğitimi almamış insanlarda sağlıkla ilgili tavsiye ve bilgi almak, çoğu zaman bireyler için yıkıcı sonuçlara yol açabilmektedir. Sağlık hata kaldırmayan bir konu olup, ufak bir hatada bireylerin hayatlarını kaybetmelerine veya hayatları boyunca çekebilecekleri sıkıntılarla karşılaşmalarına yol açabilecekleri davranışlarda bulunabilmektedirler.
Özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birçok site hatalı ancak insanlara mantıklı ve çekici gelen “bilgiler” paylaşmaya başlamıştır ve bunu durdurmanın pratik bir yolu maalesef yoktur. Bu yüzden halkın sağlık ve sağlığı ilgilendirecek konularda bilgilendirilmesi, bilgi alabileceği kaynakların neler olduğunu öğrenmesi ve bu kaynaklara yönelmelerini sağlamak toplum sağlığı için büyük önem farz etmektedir. Her türlü sağlık danışmanlık hizmetleri verilmeye başlanmadan önce ilk yapılması gereken, en önemli şey budur.

Danışma ve Muayene Arasındaki Farklar
Danışma, muayene yapılmadan, sözlü olarak bireyin aktardığı bilgiler ve sorduğu kısa soruların cevaplandırılmasıyla gerçekleşen bir süreçtir. Genellikle hafif sağlık sorunlarıyla ve özellikle bebeklerin yaşadıkları bazı sıkıntılarla ilgili olsa da aşağıdaki konularla ilgili de insanlar doktorlara danışabilmektedirler;
Hava ve ses kirliliği,
Yemek yaparken ve yenilirken kullanılan kapların, tabakların özellikleri,
Bakteri ve mikrop üremesini hızlandıran etmenler,
Baş ve kas ağrıları,
Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ağrılar,
Cinsel problemler.
Sağlık danışmanlık hizmetlerine ulaşabilmek, sağlık hizmetlerinin kendisine ulaşabilmek kadar önemlidir. Her türlü sağlık danışmanlık hizmetleri verebilen kurum ve eğitimli bireylerin arttırılmasıyla, hastalık, yaralanma, zehirlenme ve diğer rahatsızlıklar ortaya çıkmadan önlenebilir, bu da birçok insanın gereksiz yere sıkıntı çekmesi yanında sağlık sisteminin yorulmasını engelleyebilir. Bir kurumun Her türlü sağlık danışmanlık hizmetleri verebilen bir kurum haline gelebilmesi için kadro açısından zengin, teknik ve teknolojik altyapısının kuvvetli olması gerekmektedir.
Hastalara verilen danışmanlığın önemli bir bölümü de sağlık işletmesinde bir süre yatarak tedavi görmüş ve artık evine dönebilecek bireylere verilen tavsiyelerden oluşmaktadır. Taburcu edilen hastalara verilen ve evlerinde devam etmeleri gerekebilen ilaç ve fizik tedavi hareketlerinin önemlerinin ciddi bir biçimde belirtilmesi ve hastanın bu ciddiyetin farkına varması, kendi sağlığı açısından çok önemlidir. Özellikle fizik tedavi hareketlerinin bazı durumlarda acı ve ağrıya sebep olması, bu hareketlerin yapılmamasına ve zaman içerisinde rahatsızlığın tekrar etmesine sebep olabilmektedir.
Farklı rahatsızlıklardan mustarip olanların kullanması gereken ve piyasada kolay bulunmayan bir takım aparat, ekipman, askı, mekanizma, cihaz gibi destek sistemlerinin bulunması konusunda da hasta yakınları zorluk çekebilmektedirler. Bu cihazların temin edilebileceği işletmeler ve yerleri hakkında hasta yakınlarına bilgi vermek, onları çok büyük yüklerden kurtarmaktadır. Hareket kabiliyetini kısmen veya tamamen yitiren hastaların yakınlarına, hastalarına nasıl bakmaları, davranmaları konularında da gerekli tavsiyeler verilmesi, hastanın sağlığına çabuk kavuşması için elzemdir.
Biz Özel Umut Polikliniği olarak hastalarımıza ve yakınlarına her türlü sağlık danışmanlık hizmetleri sağlama konusunda elimizden gelen en kaliteli hizmet sunmak adına Afyonkarahisar’da faaliyet göstermekteyiz. Sadece bireyler değil, iş verenlere de daha güvenli çalışma ortamları oluşturmaları konularında da tavsiyeler vermekteyiz.