İntravenöz (Damar İçi) Enjeksiyon
İlaçların damar yoluyla hastaya verilmesi işlemine intravenöz (damar içi) enjeksiyon denilmektedir. Hastaya verilecek bazı ilaçların etkin bir şekilde uygulanabilmesi için yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı ilaçlar sadece damar yoluyla hastaya verilmektedir. Damar yoluyla uygulanan ilaçlar kısa sürede dolaşım sistemine geçerek etki göstermeye başlar. Damar içi enjeksiyon işleminde hastada görülecek iki istenmeyen etki vardır. Bunlar;
İğne damara girerken ve damardan çıkarken ağrı olması 
İğne yerinde morarma olması
Damar içi enjeksiyon işleminde bilgi sahibi sağlık ekipleri görev almalıdır. İğnenin damar dışına çıkmasıyla ilacın yayılması ya da bir noktada birikmesi görülebilir. Herhangi bir olumsuz durumun görülmemesi için damar içi enjeksiyon işlemi büyük bir titizlikle yapılmaktadır.


İntravenöz (Damar İçi) Enjeksiyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İntravenöz (damar içi) enjeksiyon işlemi, deneyimli hemşire ve sağlık görevlisi tarafından yapılmaktadır. Uygulama süresi 1 – 3  dakika arası sürmektedir. Damar içi enjeksiyon uygulaması öncesinde hastanın sağlık durumu kontrol edilir. İlacın içinde bulunan maddelere karşı alerji olup olmadığı tespit edilir. Eğer damar içi ilaç verilmesine bir engel yoksa enjeksiyon için uygun damar belirlenir. Damar içi enjeksiyon uygulamasında ilacın etkisi daha kısa sürede görülür. Böylelikle hastanın tedavi süreci hızlandırılır.

İntravenöz (Damar İçi) Enjeksiyon Alternatifi Var Mı?
İntravenöz (damar içi) enjeksiyon uygulamasında bazı ilaçlar sadece damar içi enjeksiyonla hastaya verilmektedir. Fakat bazı ilaçların ağızdan alınması ve kas içine enjekte edilmesi için alternatifi bulunmaktadır. Sadece damar içi enjeksiyonla hastaya verilen ilaçların alternatifi bulunmamaktadır. İlacın damar içi uygulamayla hastaya verilmesinin başlıca nedeni ilacın daha kısa sürede etki göstermesini sağlamaktır.
Bilgi sahibi sağlık görevlileri tarafından uygulanan yöntemde iğne giriş yeri mutlaka temizlenmelidir. Afyon’da hizmet veren kliniğimizde bizler bilgi ve birikim sahibi ekibimizle damar içi enjeksiyon uygulaması yapmaktayız. Hastalarımızın sağlık durumunu kontrol ederek onlara uygun tedavi yöntemini belirlemekteyiz. Umut Polikliniği olarak bizler hastalarımızın sağlığını önemsiyoruz.
Damar içi enjeksiyon uygulamasının ne kadar dikkatli yapılması gerektiğini biliyor, hastanın sağlığını riske atmadan uygulamayı tamamlıyoruz. Poliklinikte görevli doktor, ilacın damar içi enjeksiyon dışında başka bir alternatifle hastaya verilmesini uygun buluyorsa hasta için en doğru tedavi yöntemini belirleyerek uyguluyoruz.