Tanısı Konulmuş Covid Hastaların Evde Destek Tedavi ve Takip Hizmetleri
Kısaca Covid denen, tam ismi SARS-CoV-2 (Covid-19) olan ve tüm dünyayı etkisi altına alan virüs kaynaklı hastalık ölüm oranının yüksekliği sebebiyle her kesimden bireyin çok dikkatli davranmasını gerektiriyor. Zatürreeye sebep olan virüs, taşıyıcının aksırması, öksürmesi, hapşırması veya nefes alıp verirken ağzından çıkan mikro su kabarcıkları vasıtasıyla diğer insanlara bulaşabilir. Oldukça hızlı bir biçimde geniş kitlelere bulaşabilen virüsle mücadelede en önemli noktalardan biri virüsün teşhisinin yapılmasıdır.
Pandeminin ilk dönemlerinde PCR testiyle kullanılan radyolojik görüntüleme yöntemleri, hastaların gereksiz radyasyona maruz bırakılması ve PCR testlerinin güvenilirlik ve hızlarının artması sebebiyle artık kullanılmamaktadır.
Uygun ve onaylanmış metotlarla yapılan testler neticesinde vücudunda virüs tespit edilenler, yani testi pozitif çıkanların, tedavileri tamamlanana kadar diğer insanlardan izole edilmeleri, virüsün yayılmasının engellenmesi için çok önemlidir. Tanısı konulmuş Covid hastaların evde destek tedavi ve takip hizmetleri bu aşamada hem izole edilmiş olan hem de beraber yaşayan insanların fiziki ve ruhsal sağlıklarının sağlanması için çok önemlidir.
Özel Umut Polikliniği olarak biz de en son teknoloji ile donatılmış araçlarımız ve uzman kadromuzla evde destek ve takip hizmetleri konusunda Covid’e karşı verilen savaşta yerimizi alıyoruz.

Kimler Covid Riski Altında?
Covid her insanı aynı şekilde etkilemediğinden dolayı, virüs testi (PCR) pozitif çıkan her kişinin hastaneye yatırılmasına gerek duyulmamaktadır. İyileşme süreçleri evlerinde takip edilebilecek ve süreçte izole edilebilecek bireyler, uygun ekipler tarafından evlerinde takip edilmek kaydıyla taburcu edilebilmekte veya yatışları yapılmadan evlerinde tedavi altına alınmaktadır. Aşağıdaki kriterlerden birine veya birden fazlasına sahip olanların ise tedavilerine hastanede devam edilmelidir;
50 yaş ve üzerinde olan,
Hipertansiyon problemleri olanlar,
Şeker hastası olanlar,
Kronik akciğer, böbrek yetmezliği, kalp rahatsızlıkları olanlar,
Lenf ve bağışıklık sistemlerinde problem olanların tedavilerine hastanede devam edilir.
Yukarıdaki kriterlerin yanında, genel sağlık durumu iyi olmayan kişilerin Covid’e karşı daha hassas olduğu da gözlenmiştir.

Hastaların Evde Takibi ve İzolasyon Durumlarının Takibi
Evlerinde tedavi altına alınan hastaların durumunda kötüleşme olduğu zaman mutlaka 112 ile bağlantıya geçilmesi gerekmektedir. Tanısı konulmuş covid hastaların evde destek tedavi ve takip hizmetleri konusunda hizmet veren ekip, hastanın genel durumunu periyodik olarak kontrol etmeli, izolasyon şart ve kurallarına uyulduğundan ve verilen ilaçların kullanıldığından emin olmalıdır. Hasta evde başka bireylerle izolasyon altındaysa, diğer bireylerinde bulaş riski altında oldukları gözetilerek onların da genel sağlık durumları yakından takip edilmeli, gerekli durumlarda PCR testleri yapılmalı, pozitif çıkan bireylerle ilgili 112 birimlerine bilgi verilmelidir. 112 birimleri gelene kadar da pozitif çıkan bireylerin, mümkünse diğer pozitif bireylerden ayrı izolasyona alınması sağlanmalıdır.
Tanısı konulmuş covid hastaların evde destek tedavi ve takip hizmetleri mutlaka doktorlar ve hemşireler tarafından yerine getirilmesi gereken bir görevdir. Pandemi şartları için gerekli eğitimi almamış kişilerce yapılacak uygulamalarda, hastalığın hem sağlık personeline hem de sağlık personeli ile teması olan diğer kişilere bulaşma riski çok yüksektir. Bundan dolayı Tanısı konulmuş covid hastaların evde destek tedavi ve takip hizmetleri yalnızca ülkemizdeki özel ve resmi sağlık kuruluşlarının kurdukları ekipler tarafından sağlanabilmektedir.
İzolasyon altına alınmış hastalar, hukuki olarak izolasyon şartlarına uymakla yükümlüdürler. İzolasyon şartlarını bozarak hasta olmayan bireylerle bir araya gelen ve virüsün yayılmasına yol açan davranışlarda bulunan bireylerin, farklı hukuki yaptırımlarla yüzleşebilecekleri de mutlaka kendilerine anlatılmalıdır.
Özel Umut Polikliniği olarak Afyonkarahisar merkezinde ve ile sınırları içindeki bütün ilçe, kasaba ve köylerdeki tanısı konulmuş covid hastaların evde destek tedavi ve takip hizmetleri konusunda hizmet vermekteyiz. Sahip olduğumuz tecrübeli kadro ve birçok tıbbi müdahalenin gerçekleştirebildiği seyyar polikliniklerimizle, Afyonkarahisar halkının hizmetindeyiz.