Eklem İçi İlaç Uygulamaları
Bazı hastalar için kullanılan uygulamada ilaç, hastanın eklem içine enjekte edilmektedir. Eklem içi ilaç uygulamaları sayesinde etken madde direk olarak eklem içine uygulanır ve maksimum etki sağlanır. Eklem içi uygulanan ilaçlar genellikle hastanın ağızdan ilaç alması sonucu ağrılarının geçmediği durumlarda tercih edilir. Uygulanan işlem mutlaka bilgi ve birikim sahibi sağlık görevlileri tarafından yapılmalıdır. Umut Polikliniği olarak bizler de bilgi ve birikim sahibi ekibimizle eklem içi enjeksiyon hizmeti vermekteyiz.

Eklem İçi İlaç Uygulamaları Nereye Yapılır?
Eklem içi ilaç uygulamaları için en çok kullanılan bölgeler:
Diz 
Omuz
Kalça
Diz eklemi, omuz eklemi ve kalça eklemi içine ilaç enjekte edilmektedir. Eklem içine uygulanan ilaçlar belirli ilaçlardır. Kortikosteroidler, hyaluronik asit ve lokal anestezik ilaçlar eklem içine uygulanan ilaçlardır. Eklem içi ilaçlarda kortikosteroid 3 aydan kısa sürede tekrarlanması önerilmez. Fakat hastanın durumuna göre doktor kontrolünde tedavi sıklığı belirlenmektedir.
Hyaluronik asit uygulaması ise yine hastanın sağlık durumuna göre birer hafta arayla 3 ya da 5 kez uygulanır. Bazı hastalarda ise tek doz uygulanmaktadır. Enjeksiyon sonrasında hasta kendini zorlamamalıdır. Eklem içine uygulanan enjeksiyon sonrasında hasta en az 6 saat kadar dinlenmeli, kendini zorlamamalı ve yormamalıdır. Aynı zamanda enjeksiyon sonrası lokal soğuk uygulama yapılmalıdır.

Eklem İçi İlaç Uygulamasını Kim Yapar?
Eklem içi ilaç uygulamaları herhangi bir sağlık görevlisi tarafından yapılan bir uygulama değildir. Uygulamayı yapmak için bilgi ve birikim sahibi sağlık görevlisi sorumluluk almalıdır. Umut Poliklinik olarak eklem içine uygulanan ilaçlar için tecrübe sahibi ekibimizle hizmet vermekteyiz. Uygulama öncesinde ve uygulama sonrasında hastanın sağlık durumunu kontrol ederek süreci takip etmekteyiz. Hastanın hissedeceği ağrıyı en düşük seviyeye indirmek için özenle uygulamaları gerçekleştirmekteyiz.
Kireçleme, ağrı veya farklı eklem rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar daha kısa sürede etki göstermesi adına eklem içine uygulanmaktadır. Sağlığınızı korumak, güvenilir enjeksiyon uygulamasından faydalanmak adına Afyon’da hizmet veren kliniğimizi tercih edebilirsiniz. Tam donanımlı Umut Poliklinik 7/24 sağlık çalışmalarıyla hizmet vermektedir. Kliniğimizle iletişime geçerek bilgi alabilir, uzman sağlık kadromuzu güvenle tercih edebilirsiniz.