Sürücü Sağlık Raporları
Trafikte araç kullanabilmek için sürücü olmak gerekir ve sürücülerin sahip olmaları gereken belgelerin başında ehliyet gelmektedir. İlk kez ehliyet alacakların, ehliyetini yeniletecek olanların veya ehliyetlerine yeni sınıf ekletecek olanların almaları gereken bazı raporlar bulunmaktadır. Sürücü sağlık raporları bunlar arasında olmazsa olmazlardandır.
Sürücü sağlık raporları sürücü adayının trafiğe çıkmaya herhangi bir sağlık engelinin olmadığının raporlanmasıdır. Çünkü bir kişi trafiğe çıktığı zaman sadece kendi can ve mal güvenliğini değil, trafikteki diğer bütün kişilerin can ve mal güvenliğini de etkilemeye haizdir. Bu yüzden de sürücülerin sürüşe engel sağlık sorunları olmaması gerekir. Sağlık raporu almak için yetkili sağlık kuruluşlarına başvurulmalı, süresi içinde sürücü olabileceğine dair rapor almalıdır. Özel tıp merkezleri, poliklinikler ve muayenehaneler sürücü sağlık raporu vermeye yetkilidir. Umut Polikliniği olarak hizmet vermeye başladığımız ilk günden bu yana sürücü adaylarımıza rapor konusunda yardımcı oluyor, hızlı ve güvenli raporlarla ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Sürücü Sağlık Raporları İçin Gerekli Belgeler
Sürücü sağlık raporları hakkında detaylar yönetmelikte belirlenmiştir. Buna göre ilk kez sürücü belgesi alacakların sürücü kursuna kayıtta sağlık raporu olmaları gerekmektedir. Yine herhangi bir şekilde sürücü belgesini kaybeden, yeniden çıkartmak isteyen kişilerin de sürücü sağlık raporu alması gerekmektedir.
Zaman zaman sürücü belgeleri yıpranabilir. Zarar görebilir ve kişiler yenilemek isteyebilirler. Sürücü belgesinin yenilenebilmesi için de sağlık raporu zorunluluğu vardır. Bütün bu durumlarda kişilere hazırlanacak olan sağlık raporları kişinin sağlık yönünde sürücü olmaya bir engelinin olmadığı anlamını taşır.
Sürücü sağlık raporu almak isteyen kişinin yanında kimliği, pasaportu, evlilik cüzdanı gibi belgelerle birlikte 2 adet biyometrik fotoğrafı olmalıdır. Ayrıca eğer kişi gözlük ya da lens kullanıyorsa bunların da yanında bulunması gerekmektedir. Yine sürekli kullanılan bir ya da birden çok ilaç varsa, isimleri hatırda tutulmakta zorlanılıyorsa bunların isimlerinin bir kağıda not edilmesinde de fayda vardır.
Sürücü sağlık raporları almak için polikliniğimize müracaat ettiğinizde hekimlerimiz güler yüzlü hizmet ayrıcalığı sunacaklardır. Muayene sırasında sağlık durumunuzla alakalı bazı sorular yönelteceklerdir. Yine denge ve refleks testleri yapacaklar, herhangi bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa tarafınıza Sürücü Olur raporu düzenleyip vereceklerdir.

Sürücü Sağlık Raporları Fiyatları
Sürücü sağlık raporları için polikliniğimize yapılan başvurularda herhangi bir sağlık sorunu yoksa süreç çok hızlı ve seri şekilde ilerler. Kısa sürede raporunuz hazır edilir. Fakat zaman zaman ek muayeneler gerekebilir. Örneğin gözlerinizle alakalı bir sorun tespit edilmesi halinde doktorunuz göz muayenesi talep edebilir. Muayene derecesine göre polikliniğimizde yapılabileceği gibi başka sağlık sorunlarından şüphelenilmesi halinde yönlendirme de yapılabilir. Bu durumda yönlendirilen doktora gitmeli ve gerekli muayeneleri yaptırmalısınız.
Sürücü sağlık raporları üzerinde farklı gruplar bulunur. Bunlar üç farklı grup şeklindedir. Sürücü olur, 1. Grup sürücü olur, 2. Grup sürücü olur şeklinde belirtilen terimler ehliyet sınıflarıyla alakalıdır. Polikliniğimizde bütün ehliyet sınıfları için sağlık raporu düzenlenebilmektedir.
Sürücü sağlık raporlarıyla alakalı en sık merak edilenlerden birisi sağlık raporu fiyatları olmaktadır. Sağlık raporu fiyatları her yıl başından önce düzenlenmekte, tek hekim, çok hekim ihtiyacına göre ücret değişebilmektedir. Polikliniğimizde her zaman en uygun fiyatlandırma yapılmaya çalışılmaktadır.