Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü raporu ya da sürücü sağlık raporu adı verilen rapor ilk kez ehliyet alacaklardan ve ehliyetini yenilemek isteyenlerden talep edilmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde pek çok yeni değişiklik yapılmış ve ehliyet sahiplerine yeni yükümlülükler getirilmiştir. Buna göre araç kullanmasına engel bir sağlık sorunu oluşanların ehliyetinin geri alınabilmesi durumu ortaya çıkmıştır. Yine ömür boyu ehliyet uygulamasına son verilmiş, belirli sürelerle ehliyetlerin yeniletilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Yeni yönetmelikle birlikte kişilerin bazı durumlarda sürücü sağlık raporu alması şart koşulmuştur. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

    • Ehliyet yenileme,
    • Ehliyet sınıfı ekleme,
    • Kayıp-zayi,
    • İlk kez ehliyet alma.

Bütün bu hallerde kişilerin sağlık kontrolünden geçmeleri ve araç kullanımına herhangi bir sağlık engellerinin olmadığını belgelemeleri gerekmektedir. Pek çok farklı yerden sürücü sağlık raporu alınabilmektedir. Dilerseniz Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden, üniversite hastanelerinden, aile hekimliklerinden, özel hastanelerden ve özel tıp polikliniklerinden sağlık raporunuz alabilirsiniz. Afyon sürücü raporu – sürücü sağlık raporu ihtiyaçlarınız için de polikliniğimizi tercih edebilir, ehliyetinizle alakalı ihtiyaç duyduğunuz her rapor için gerekli muayeneleri olarak kısa sürede rapor alabilirsiniz.

Sürücü Sağlık Raporu Sınıfları ve Yapılacak Tetkikler

Sürücü sağlık raporu ile ilgili bir diğer detay raporlardaki sınıflardır. Yeni sağlık raporu düzenlemesiyle birlikte sınıflandırmalar gruplandırmaya çevrilmiştir. 2 farklı ehliyet raporu grubu oluşturulmuştur. Bunlar yönetmelikte şu şekilde yer almaktadır:

  • Grup: M, A1, A2, A, B1, B, BE, F sınıflarında ehliyet almak için başvuranlara düzenlenecek sağlık raporu grubudur. 1. Gruba dahil olan kişilerin ehliyetlerinin geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir ve 10 yılın sonunda kişilerin yeniden sağlık raporu alarak ehliyetlerini yenilemeleri gerekmektedir.
  • Grup: C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G sınıflarında ehliyet almak için başvuranlara düzenlenecek sağlık raporu grubudur. 2. Gruba dahil olan kişilerin ehliyetlerinin geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. 5 yılın sonunda kişiler yeniden sağlık raporu almalı ve ehliyetlerini yeniletmelidirler.

1 Ocak 2020 itibariyle sürücü sağlık raporlarında e-rapor uygulaması devreye girmiştir. Kişilerin sağlık kuruluşuna sürücü raporu için başvurmadan önce e-devlet üzerinden e-beyan formunu doldurmaları gerekmektedir. Siz e-beyan formunu doldurduktan sonra e-rapor düzenlenirken doktorunuz formu sistemde görebilir. Beyan formda yaklaşık 25 madde bulunmaktadır ve her maddeyi işaretleyerek doğru şekilde doldurduğunu beyan etmeniz gerekmektedir. Verdiğiniz beyanla oluşabilecek yükümlülükleri de kabul etmiş olacağınız için hatasız ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Beyan formunda pek çok madde yer alır ve bunlar aynı zamanda sağlık raporu muayenesinde yapılacak tetkiklerdir. İşitme kaybı, denge kaybı, kanser, baş dönmesi, ektremite, kas hastalığı, uyku bozukluğu, organ yetmezliği, ruh hastalığı, sinir sistemi hastalıkları, alkol bağımlılığı, kalp-damar hastalıkları raporda yer almaktadır. Yine epilepsi, madde bağımlılığı, şeker hastalığı, renk körlüğü, görme bozukluğu, göz kapağında düşme, gece körlüğü, şaşılık, katarakt ve daha pek çok madde formda bulunmakta, özellikle göze dair detaylar yoğunluk kazanmaktadır. Afyon sürücü raporu – sürücü sağlık raporu taleplerinde de bütün bu detaylar ile birlikte hususiyetle göz muayenesine dikkat edilmektedir.

Göz muayenesi sırasında göz doktoru uzak mesafeden elinde tuttuğu tabeladan harfleri okumanızı istemektedir. Eğer herhangi bir görme kusurunuz varsa tabeladaki harfleri okumakta zorlanabilirsiniz. Göz muayenesinden geçebilmek için gözlüksüz ya da gözlüklü olarak bir gözünüzün görmesinin 2/10’dan az olmaması gerekir. Her iki gözünüz toplamda 12/20’den az bulunmamalıdır. Eğer herhangi bir sıkıntı gözlemlenmezse göz muayenesini geçmiş olursunuz.

Sürücü Sağlık Raporu Alınacak Yerler

Afyon sürücü raporu – sürücü sağlık raporu taleplerinde kaç doktora muayene olacağınız sizin sağlık durumunuzla yakından alakalıdır. Herhangi bir sorun olmadığı taktirde tek doktor kontrolü yeterli görülürken kimi zaman birden çok doktorun muayene etmesi gerekebilir. Hatta sağlık kuruluna dahi çıkmanız gerekebilir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak süreci en hızlı ilerletebileceğiniz yerden sürücü sağlık raporu almaya çalışmanızda fayda var.

Umut Polikliniği olarak uzun yıllardır sürücü sağlık raporu taleplerini karşılıyor, uzman hekim kadromuz ve deneyimli ekibimizle birlikte bütün muayene, tetkik, tahlil süreçlerini hızlıca ilerletiyoruz. Konusunda deneyimli uzman kadromuz, tam donanımlı, modern kliniğimiz ve laboratuvarlarımızla 7 gün, 24 sat hizmetlerimize devam ediyoruz.