Hasta Bakım Hizmeti Nedir? Evde Sağlık Hizmeti İle Arasında Fark Var Mıdır?

Hasta bakım hizmeti, ev ortamında tedavisine devam edilmesi gereken kronik hastalıklara sahip olan kişiler başta olmak üzere hareket kısıtlılığı olan, yatağa bağımlı veya yaşı itibariyle bakım ihtiyacı olan kişilere alanında uzman bir ekip tarafından hizmet sunulması sistemidir.

Evde sağlık hizmeti ile sıklıkla karıştırılan hasta bakım hizmeti, aslında birbirlerinden farklı hizmet alanlarıdır. Evde sağlık hizmetinde, alanında uzman bir hekimin yönlendirmeleri çerçevesinde gerçekleştirilen tanı, tedavi, tetkik süreçleri bulunurken hasta bakım hizmeti sadece hasta bakıcı yardımıyla sunulan bir hizmettir.

Hasta bakım hizmetinde; bir hasta bakıcı daha önceki süreçlerde tanı konmuş olan ve tedavisi sürdürülen hasta kişilere yardımcı olmaktadır. Hastanın bakımına odaklı bir plan yürüten hasta bakıcı, bu süreç içerisinde herhangi yeni bir tanı ve tedavi uygulaması gerçekleştirmemektedir.

Evde sağlık hizmetinden yararlanan kişilerin sıklıkla talep ettiği hasta bakım hizmetleri, hastaların tedavi süreçlerinde ek bir destek oluşturmak amacıyla kurulmuştur.

 

Umut Kliniği olarak bünyemizde yer alan Afyon Hasta Bakım Hizmeti hizmetimiz ile kronik bir rahatsızlığa sahip olan, yaşı ilerlemiş olan, herhangi bir engeli bulunan tüm hasta ve hasta yakınlarına profesyonel bir destek sağlamaktayız. Alanında gerekli eğitimleri almış olan dinamik çalışma arkadaşlarımız ile hasta bakım hizmetimizi üst düzey kalitede hastalarımız ile buluştururken mevcut duruma göre kısa veya uzun süreli olarak her ihtiyaca uygun hasta bakım hizmeti de sağlamaktayız.

Hasta Bakım Hizmetinde Hangi Uygulamalar Yapılmaktadır?

Umut Kliniği olarak bünyemizde yer alan Afyon Hasta Bakım Hizmeti hizmetimiz ile hasta olan veya hasta yakını olan kişilerin yardımcıları olmak amacıyla farklı uygulamalar sağlamaktayız.

  • Bu uygulamalardan ilk sırada evde bulunan hastanın günlük hayati bulgularının takiplerinin gerçekleştirilmesi yer almaktadır. Nabız, solunum, tansiyon başta olmak üzere şeker kontrolü ve ateş ölçümleri gibi bulguları günlük olarak not eden hasta bakıcımız, gerekli durumlarda uzman hekimlere bildirimler yaparak hastanın hekimi tarafından yakından takip edilmesine olanak sağlamaktayız.
  • Bu süreçte hastanın kullandığı herhangi bir ilaç veya ilaç grubu varsa bu ilaç alımlarını kontrol ederek gerekli olan uygulamaları sürdürmekteyiz.
  • Hasta bakım hizmetimizde yer alan bir diğer uygulamamız ise hastaların günlük aktivitelerini destekleyerek bu aktiviteleri uzman kadromuz ile birlikte yapılmasına olanak sağlamaktayız. Hastaların vücut bakımları, alt bakımları, duş işlemlerinin yanı sıra kasların güçlendirilmesi için egzersiz uygulamaları, hastaların rahat edebilecekleri pozisyonlara konumlandırılmaları, diş fırçalama, yemek yeme ve tıraş işlemlerinde hasta bireylere eşlik etmekteyiz.
  • Hasta kişilerin sürekli evde kapalı kalmasının önüne geçebilmek ve kişilerin sosyal hayat içerisinde yer almasını sağlayabilmek amacıyla birlikte yürüyüşler yapmak, müzik dinlemek, oyunlar oynamak ve bunun gibi kişileri hayata karşı motive edecek yeni sosyal alanlar oluşturmaktayız.
  • Hasta kişilerin psikolojik ve ruhsal durumlarının yükselmesine dolayısıyla da tedavi süreçlerinin daha pozitif ilerlemesine olanak sağlamaktayız. Bu hizmetimiz aracılığı ile hasta bireyler kadar hasta bireylerin yakınlarına da büyük bir rahatlık sunarken kişilerin aldığı profesyonel destek ile tedavi süreçlerinin daha hızlı tamamlanmasına imkan sunmaktayız.

Hasta Bakım Hizmetinden Kimler Yararlanabilmektedir?

Günümüzde hasta bakım hizmetlerinden genellikle yaşı ilerlemiş ve geçirilen rahatsızlıklar sonucunda sadece belirli bir alanda hareket kabiliyeti olan hasta kişiler tarafından sıklıkla tercih edilse de daha genç yaşlarda olup sahip olduğu engel oranı nedeniyle gündelik hayatını sürdürmede zorluk yaşayan pek çok insan da bu hizmetten yararlanmaktadır.

Nörolojik, kalp ve damar, enfeksiyon gibi farklı nedenlerden kaynaklanan rahatsızlıklarda gönül rahatlığı ile faydalanılabilecek bir hizmet olan evde bakım hizmetleri, alanında eğitimli kişiler tarafından gerçekleştirilmesi nedeniyle aile bireylerine de büyük bir refah sağlamaktadır.

Umut Kliniği olarak hem hasta hem de hasta yakınlarının geçirdiği zorlu tedavi süreçlerinde onların yanlarında yer alabilmek amacıyla bünyemizde Afyon hasta bakım hizmeti geliştirmiş olup bu hizmetimizi en üst kalitede sunmak amacıyla çalışmalarımızı titizlikle yürütmekteyiz. Çözüm odaklı çalışma prensibimiz, insan sağlığını ve varlığını önemseyen iş ahlakımız ve donanımlı altyapımız ile hastalarımızın her anlarında destek olabilmek amacıyla hizmetlerimizi sürdürürken dikkatli ve titiz çalışma anlayışımızdan hiçbir şekilde taviz vermemekteyiz.