preloader

Diyet ve Beslenme Programları

 Diyet ve Beslenme Programları

Diyet ve Beslenme Programları
Bireyler ideal kiloda olmak, formunu ve sağlığını korumak için beslenme düzenini değiştirmektedir. Günümüzde ideal kilonun üzerinde olan bireylerin sayısı giderek artarken ideal kilonun altında olan ve sağlıklı bir şekilde ideal kiloya yükselemeyen bireyler de bulunmaktadır. Bireylerin sağlıklı bir bedene sahip olması için tüketmesi gereken ve tüketmemesi gereken besinler bulunmaktadır. Diyet ve beslenme programları sadece bu besinleri içermez. Program içerisinde bireye hareket alışkanlığı kazandırılmaktadır. Sağlıklı bir beden için her birey hayatında harekete yer vermelidir. Düzenli yürüyen, düzenli spor yapan bireyler istediği sağlıklı vücuda daha kolay ulaşabilir.

Diyet ve Beslenme Programları Nelerdir?
Diyet ve beslenme programları uzman tarafından uygulanmaktadır. İnsan vücudu farklı özelliklere sahiptir. Her vücudun metabolizması farklı çalışmaktadır. Vücudun yağ, su ve kas oranı da farklılık göstermektedir. Program hazırlanırken birçok değer göz önünde bulundurulur. Bu sayede kişiye özel en doğru program hazırlanmış olunur. Umut Polikliniği ailemizde diyetisyen kontrolünde program uygulanmaktadır. Beslenme programı uygulanırken dikkat edilen değerlerden bazıları:
Cinsiyet 
Yaş 
Kilo
Boy 
Laboratuvar tetkikler
Mevcut hastalıklar ve hastalık riskleri
Yaşam şekli
Beslenme alışkanlıkları
Günlük aktivite durumu
Yukarıda yer alan değerler diyetisyen tarafından incelenir. İnceleme sonrasında doğru, uygun ve sağlıklı beslenme programı hazırlanır. Program için uygulama süresi bulunmaktadır. Uygulama süresi bittiğinde bireyin değerleri ve kilosu yeniden incelenir. Uygulamada değişiklik yapılıp yapılmayacağı ya da uygulamanın ne kadar süreyle devam edeceği yeniden belirlenir.

Diyet ve Beslenme Programının Önemi Nedir?
İnsanlar son zamanlarda hazır gıdalara daha çok tercih etmekte. Tüketilen gıdaların sağlığa uygun olmamasıyla birlikte gün içinde yeteri kadar hareket edememe bazı hastalıkların habercisi oluyor. Beslenme bozukluğundan kaynaklı oluşan hastalıklar ilerleyen süreçte ciddi risk oluşturuyor. İnsanların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi için diyet ve beslenme programları uygulanıyor. Uygulanan program sayesinde bireyin ideal kilosu korunuyor. Aynı zamanda bireyler bedenen ve ruhen daha iyi hissediyor. Uygulanan programlar kişiye özel olarak hazırlanıyor. Bu sayede program sonrasında istenilen başarılı sonuç daha kısa sürede elde ediliyor. Sağlıklı bir beden için Umut Polikliniği ekibimizden güvenle destek alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir