İntramüsküler (Kas İçi) Enjeksiyon
Kas içi enjeksiyon olarak bilinen intramüsküler, ilacın kas dokusunun içine enjekte edilmesidir. Basit bir işlem gibi görünse de aslında sağlık için önemli bir yere sahiptir. Eğer kas içi enjeksiyon sağlık ekibi tarafından doğru koşullarda gerçekleştirilmezse bazı komplikasyonlar görülebilir. Bu komplikasyonlardan bazıları:
Hastalık nakli 
Sinir yaralanması 
Selülit 
Kas fibrozu 
Ağrı
Yukarıda yer alan komplikasyonlar, intramüsküler (kas içi) enjeksiyon doğru yapılmadığında görülebilir. Sağlık ekipleri tarafından yapılan işlem için belirli kurallar bulunmaktadır. Kurallara uyan sağlık ekibi, kas içi enjeksiyonu daha güvenli bir şekilde yapar.
Kas İçi Enjeksiyon İçin Uyulması Gereken Kurallar
Enjeksiyon için 4 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlar;
İntramüsküler 
Subkutan 
İntravenöz 
İntradermal

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı im-enjeksiyon-ust-1-1024x308.jpg


Enjeksiyon için 4 tabaka bulunmaktadır. En alt tabakada kas yer alır. Kas içine yapılan enjeksiyon 90 derece açıyla yapılır ve buna intramüsküler adı verilir. İntramüsküler enjeksiyon için dikkat edilmesi ve uyulması gereken bazı kurallar bulunuyor. Bu kurallar doğrultusunda enjeksiyon yapan sağlık çalışanları herhangi bir komplikasyonla karşılaşmıyor. Uyulması gereken kurallar 8 maddeler oluşuyor. Bunlar;
Doğru hasta 
Doğru ilaç 
Doğru ilaç şekli
Doğru doz 
Doğru yol 
Doğru zaman
Doğru kayıt 
Doğru yanıt
İntramüsküler (kas içi) enjeksiyon her hastaya uygulanmamaktadır. Enjeksiyon yönteminin doğru hastaya uygulanması önemlidir. Hastaya uygun doğru ilaç belirlenmeli, ilacın kas içi uygulama için uygun olması gerekmektedir. İlacın dozu doğru ayarlanmalı, doğru zamanda ilaç uygulaması yapılmalıdır. Kas içi enjeksiyon işlemi önemli olduğu için ilacın etki gösterip göstermediği, herhangi bir komplikasyonun olup olmadığı takip edilmelidir.
İntramüsküler Enjeksiyon Temel Bilgiler
İntramüsküler (kas içi) enjeksiyon önemli bir uygulamadır. Enjeksiyon içindeki ilaç kas içine enjekte edilir. Normal yapıdaki bir bireyin kası, aşırı rahatsızlık hissetmek 3 ml ilacı kas içine alabilir. Çocuklar, yaşlılar ve belirli rahatsızlığı olan bireyler için en fazla 2 ml ilaç uygulanmalıdır. Kas içi enjeksiyon uygulamasında özel iğneler kullanılmaktadır. İlacın kas içine bırakılması için enjeksiyonun geliş açısı 90 derece olmalıdır. Kas içi enjeksiyon işleminin uygulanacağı belirli bölgeler bulunmaktadır. Bu bölgeler:
Dorsogluteal bölge (arka kalça bölge)
Ventrogluteal bölge (yan kaçla bölge)
Laterofemoral bölge 
Deltoid kası
Umut Polikliniği ailesi olarak bilgi ve birikim sahibi ekibimizle Afyon’da hizmet veriyoruz. Aldığımız tedbirler doğrultusunda herhangi bir aksilik olmaması için kas içi enjeksiyon işlemini dikkatle uyguluyoruz.