Kovid Tedavi Hizmeti

Kovid-19 bir tür solunum yolu enfeksiyon hastalığıdır ve 2019 Aralık ayında ilk vakalar Çin’de ortaya çıkmıştır. Hastalık kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almış, dünya genelinde milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Çeşitli aşı çalışmaları yapılmış ve aşılanmalar başlamış olsa da her gün hastalık hakkında yeni detaylar öğrenilmekte, farklı varyantları ortaya çıkmaktadır.

Geride bırakılan zaman zarfında kovid hakkında pek çok araştırma yapılmış, yenileri de devam etmektedir. Her ne kadar aşıların iki dozdan sonra hastalığı belli oranlarda engellediği kabul edilmiş olsa da çeşitli varyantların ortaya çıkması hala kovidin tam olarak engellenememesine ve tedavi edilememesine neden olmaktadır. Fakat hastalığın nasıl bulaştığı, nasıl tespit edilebildiği, hastalarda ne tür sonuçlar doğurabildiği az çok ortaya konulmuştur.

Kovid-19 hastalarda psikolojik, fiziksel ve solunum yolu işlevlerinin bozulmasına neden olmaktadır. Büyük oranda bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır ve konuyla ilgili elde edilen veriler, deneyimler her geçen gün artarak devam etmektedir.

Her şeyden önce kovid için gerekli önlemler alınmalı, maske, mesafe, hijyen unsurlarına dikkat edilmeli, bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmalıdır. Fakat hastalığa bir şekilde yakalananların da gerek hastalık sürecinde gerekse hastalık sonrasında gerekli tedavi yardımını almaları gerekmektedir. Afyon kovid tedavi alanında Umut Polikliniği olarak uzman doktorlarımız, deneyimli ekibimiz ve tam teşekküllü, modern imkanlara sahip polikliniğimizle hizmet veriyoruz. Hastalığı en rahat biçimde atlatabilmeniz ve sonrasında kalıcı hasarların oluşmaması için takip, tedavi yöntemleri uyguluyoruz.

Kovid Tedavisinda Takip Süreci

Polikliniğimizde alanında uzman doktorlarımız enfeksiyonun sebep olduğu komplikasyonlara dair hizmetlerini sürdürmektedirler. Araştırmalar özellikle kovidi ağır geçiren kişilerin, yoğun bakımda yatmış kişilerin kalıcı hasarlar yaşayabildiğini, bunun engellenmesi için erken müdahalede bulunulması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle kovid geçiren kişiler sonrasında takip edilmeli, vücutlarında süren etkiler yakından izlenmelidir. Bulgular üzerine de tedavi planlaması yapılmalı, olası sağlık sorunlarına karşı erken evrede müdahalede bulunulmalıdır. Bu sayede sorunların ilerlemesi ve daha kalıcı hasarlar oluşması önlenebilmektedir. Afyon kovid tedavi kliniğimiz kovide yakalanan ve geçiren kişilerde enfeksiyonun etkilerini en aza indirerek sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmesi amacıyla hizmet vermektedir.

Bazı kişiler kovidi ağır zatürre şeklinde geçirmekte ve solunum cihazına gerek duymadan taburcu olabilmektedirler. Bu kişilerin birinci aydan ve üçüncü aydan sonra yeniden muayene olmaları önerilmektedir. Hastalara akciğer grafisi uygulanmalı, laboratuvar tetkik sonuçları değerlendirilmeli, solunum sıkıntısı yaşıyorlarsa üçüncü ayda solunum testi yapılmalıdır. Hatta doktorun gerek duyması halinde tomografi yaptırılmalıdır.

Kovidde yoğun bakımda oksijen desteği alıp taburcu olan kişiler ikinci ve üçüncü haftalarda muayene olmalıdırlar. Bu hastaların özellikle akciğerlerini yakın takibe almakta fayda vardır. Bu tür hastalarda solunum problemleri, nörolojik sorunlar, kalp-damar hastalıkları ve psikolojik sorunlar görülebilmektedir. Bu sebeple de tedavinin dişilinler arası uygulanması, farklı alanlardan uzman doktorların katılımıyla tedavi planlamasının yapılması gerekmektedir.

Kovid Tedavi Sürecinde Yapılanlar

Kovidi atlatan kişilerin büyük çoğunluğunda halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, güç kaybı, nefes darlığı ve kaygı gibi şikayetler olmaktadır. Bu nedenle Afyon kovid tedavi planlamaları enfeksiyonun kişide yarattığı etkilere göre farklı şekillerde yapılmaktadır. Doktorlar tarafından detaylı muayeneler, tetkikler, tahliller yapılmakta, saptanan bulgulara göre de ilgili birimler iş birliği içerisinde tedavi sürecini hazırlamaktadırlar.

Tedavi planı yapılırken hastanın kan değerleri incelenmekte, ikinci bir virüs durumu olup olmadığı belirlenmektedir. Kullanılan ilaçların yan etki yaratıp yaratmadığına bakılmaktadır. Özellikle hastalığı ağır atlatanların tekrar enfekte olma riskine karşı hijyen, maske, mesafe kurallarına azami ölçüde dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kovid sonrasında hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik de çalışmalar yapılmalı, tedavi süreci sağlıklı beslenmeyle desteklenmelidir. Özellikle sigara kullanılıyorsa bırakılmalı, beslenme planları uzman kontrolünde yapılarak uyulmalıdır.

Umut Polikliniği olarak hastalarımıza kovid sonrası tedavi hizmetlerimiz kapsamında tam teşekküllü destek veriyoruz. Karşılaşılan solunum sorunları, nefes darlığı, çabuk yorulma, kan pıhtılaşma problemleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon bozuklukları, sinir-iletim sorunları, ilerleyici kas hastalıkları, kalp kası sorunları, kalp yetmezliği, psikolojik sorunlar ile alakalı şikayetlerini değerlendiriyoruz. Yakın takibini yaparak gerek duyulan bütün tahlillerini ve değerlendirmelerini uzman doktorlarımızla yapıyoruz. Hastanın ihtiyaçlarına göre tedavi planlamalarını yaparak kısa ve uzun vadede kalıcı hasarları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Her zaman en güncel veriler eşliğinde hizmetlerimizi sürdürüyoruz.