Uzman Hekim Muayene ve Konsültasyonları
İnsan vücudu, birçok kimyasalın birbirini etkilediği, çok farklı sistemlerin bir arada uyum halinde çalıştığı, yaşayan bir makinedir. Tıp ve bilim tarihi boyunca hastalık ve rahatsızlıkların tedavisinde en önemli olan konu, hastalık ve rahatsızlığa sebep olan nedenin tespit edilmesi olmuştur. Zamanla ilerleyen bilim ve teknoloji sayesinde elde edilen yeni yöntemler, birçok rahatsızlık ve hastalığın sebebinin tespit edilmesini sağlayarak, uygun tedavi ve ilaçların geliştirilmesini sağlamış hem hayat standartlarının hem de ortalama yaşam sürelerinin hiç olmadığı kadar yukarı taşınmasına yardımcı olmuştur.


Muayene ve Konsültasyon Arasındaki Farklar
Halk arasında karıştırılsa da muayene ve konsültasyon arasında bazı farklar vardır. Muayene tek bir doktor tarafından hastanın durumunun incelendiği ve hastalığın sebebinin aranmasıdır. Konsültasyon ise bir doktorun, hastanın durumuyla ilgili başka bir dalda uzmanlaşmış meslektaşından fikir almasıdır. Bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar vücut içinde birden fazla sistemi etkileyebildiği için bu zorunlu bir durum olabilmektedir. Tek bir sistemi onarmak için uygulanabilecek tedaviler ve verilebilecek ilaçlar diğer sistemleri olumsuz etkileyebileceğinden dolayı uzman hekim muayene ve konsültasyonları hastanın genel sağlığını koruması ve tekrar kavuşması açısından önemlidir.
Uzman hekim muayene ve konsültasyonları hastalık ve rahatsızlıkların tespiti için büyük önem taşımaktadır. Tıp fakültesinde aldıkları eğitimin üzerine belirli alanlarla da uzmanlaşarak kendilerini geliştiren uzman doktorlar, pratisyen doktorların gözden kaçırabilecekleri birçok detayı hızlıca fark edebildiklerinden dolayı, birey ve toplum sağlığı için büyük fark yaratmaktadırlar.
Bölümler arasında uzmanlık sıfatını almak için geçirilen süreler arasında farklar vardır. Biz Özel Umut Polikliniği olarak uzmanlığını yıllar önce almış ve alanlarında geniş tecrübe edinmiş kadromuzla, birçok alanda bize başvuran hastaların sağlıklarına en kısa zamanda kavuşmaları için gelişmiş laboratuvarlarımızla hizmet vermekteyiz. Son teknoloji laboratuvarlarımızda aldığımız sonuçlar uzman hekim muayene ve konsültasyonları üzerinde hem kesinlik hem hız bakımında olumlu sonuçlar sağlamakta, rahatsızlıkların teşhislerinde ve tedaviye başlanmasında avantaj sağlamaktadır.

Teknolojinin Tıp ve Doktorların Bilgi Birikimi Üzerindeki Etkisi
Özellikle son yıllarda ilerleyen teknolojiyle beraber bir zıplama gerçekleştiren tıpta uzmanlaşmanın önemi her gün artmaktadır. İnsan vücudu, rahatsızlıklara sebep olabilen virüs, bakteri gibi etmenler ve çeşitli mineral ve kimyasallar hakkında bilgimizin bundan 50 yıl öncesinden kat be kat fazla olması, uzmanlaşmayı önemli hale getiren en önemli sebeplerdendir. Artan bu bilginin bir veya birkaç kişi tarafından etkin olarak kullanılması mümkün olmadığından dolayı, uzman hekim muayene ve konsültasyonları hastalıkların teşhisi ve tedavisi konusunda önem kazanmaya devam etmektedir.
Doktorların eğitim ve tecrübeleri kadar, birbirleriyle olan uyumları ve coğrafi bölgeye olan hakimiyetleri de özellikle meslek hastalıkları ve endemik uyaranlardan kaynaklanan rahatsızlıkların tanısı ve tedavisine başlanmasında önem taşımaktadır. Afyonkarahisar’da hizmet verdiğimiz süre içerisinde bölgeyi, halkını ve birbirini iyice tanıyan uzman kadromuzla, mobil birimlerimizle görev başındayız.