Psikolojik Danışmanlık ve Terapi Hizmetleri
Ruh ve sinir sağlığı, insanların genel sağlığı ve hayat kalitesi için fiziki sağlıkları kadar önemlidir. Son yıllarda önemi daha da anlaşılan ruh ve sinir sağlığı, tıbbın diğer alanlarıyla da yakından bağlantılı olabilmektedir. Ruh ve sinir sağlığı sadece bireyin değil, aynı zamanda aynı ortamı ve çevreyi paylaştığı insanların da sağlıklarını ve hayat kalitelerini etkilediğinden dolayı, dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Özellikle aile içi şiddet gibi olayların önlenebilmesi için psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetleri büyük önem taşımaktadır.

Terapi Tipleri ve Teknikleri
Psikolojik Danışmanlık ve Terapi Hizmetleri bireylere ve aile, takım gibi gruplara uygulanabilmektedir. Terapiler farkla alanlarda olup, genel olarak aşağıdaki şekillerde gruplara ayrılırlar;
Aile içinde çocuklar ve ebeveynler arasındaki iletişim ve sorunlar,
Çiftler arasındaki iletişim sorunlar, (boşanma terapisi olarak da adlandırılır)
Cinsellik konusunda yaşanan sorunlar,
Çocuk ve ergenlerin yaşadıkları sorunlar olarak ayrılırlar.
Aile içindeki sorunlarla ilgili yapılan terapiler genellikle aileyi oluşturan bireylerin birbirleriyle olan iletişim ve ilişkilerinden kaynaklı olarak ailenin düzgün işlev gösterememesi ve bireylerin aile üyeleri etrafında kendilerini rahat ve huzurlu hissetmedikleri durumlarda yapılır. Bu terapilerde ailenin bütün üyelerinin katılması, terapinin başarı şansını büyük ölçüde arttıran bir etmendir ve tavsiye edilmektedir.
Çiftler arasında iletişim sorunları genellikle evli çiftler arasında görülmektedir. Anlaşamayan ancak ilişkilerini ve beraberliklerini devam ettirmek isteyen çiftlerin boşanmayı engellemek amacıyla katıldığı terapilerdir. Bu terapilere çiftler beraber katılmakta ve rehberlik altında kendilerini, karşılarındakini incitmeden daha iyi ifade etmenin yollarını arayarak, karşı tarafı da anlamaya çalışmaktadırlar.
Cinsellik konusunda yaşanan sorunlar, özellikle evli çiftlerde evliliği önemli derece etkileyen problemdendir ve hızla çözülmesi beraberliğin devamı açısından büyük önem taşımaktadır. Psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetleri içinde önemli bir yere sahip olan cinsellik konusundaki problemler bazen kalp damar sistemiyle de alakalı olabildiğinden dolayı, bu problemlerin çözümünde farklı alanlardan konsültasyon alınması gerekebilmektedir. Ayrıca, cinsel hayatta yaşanan sorunlar zaman içerisinde çiftler arasındaki iletişimde de sorunlar oluşmasına yol açabilmektedir. Bundan dolayı boşanma terapisi sırasında da konuşulabilen konulardan biridir.
Çocuk ve ergenlerin çevreleri ve aileleri ile yaşadıkları iletişim bozukluklarının çözülmesi, bu bireylerin hayatlarının ilerleyen zamanlarında toplumun aktif ve yararlı bir bireyi olmalarının yanı sıra, ailenin işlevini sürdürebilmesi için de önemlidir. Ufak çocuklarla terapi yapılırken oyun oynamak, resim çizdirmek gibi alternatif yöntemler izlenebilmektedir.

Bireylerin Psikolojik Danışmanlık ve Terapilere Tepkileri
Her hastanın hikayesi ve olaylardan etkilenme gücü, diğerinden farklıdır. Bundan dolayı psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetleri veren doktorun bilgi ve tecrübesi, danışanı anlaması ve doğru bir yaklaşımla faydalı telkinlerde bulunması çok önemlidir. Grup terapilerinde bireylerin birbirleriyle iletişim biçimleri, kullandıkları kelimeler ve vücut dilleri bu alanda uzman olan doktorlara ilişkilerinin detaylarını açıklamaktadır.
Bireysel danışma ve terapilerde, grup terapilerinde konuşulabilen bütün konular konuşulmaktadır. Tek fark odak noktasının tek kişi olmasıdır. Bu görüşmelerde danışanlar tek başlarına oldukları için kendilerini ve sorunlarını, sıkıntılarını daha rahat anlatabilmektedirler. Bundan dolayı tekli terapiler grup terapilerle birlikte uygulandığı zamanda daha etkili olabilmektedir.
İlaçlı tedavi birçok danışanın hayat kalitesini arttırmak için en etkili çözüm olsa da yan etkilerinden dolayı tercih edilen bir yöntem değildir. Biz Özel Umut Polikliniği olarak psikolojik danışmanlık ve terapi hizmetleri konusunda da uzman kadromuz ve geniş görüşme odalarımızla ruh sağlığı konusunda sıkıntılar yaşayan, uyum ve etkileşim kurma konularında problemleri olan hastalarımıza Afyonkarahisar’da hizmet vermekteyiz.