Subkutan (Deri Altı) Enjeksiyon
Subkutan enjeksiyon, deri altı enjeksiyon olarak bilinmektedir. Dermis tabakasının altında gevşek bağ dokusu bulunmaktadır. Bu doku, subkutanöz doku olarak adlandırılmaktadır. Doku içerisine verilen ilaçlar subkutan (deri altı) enjeksiyon ile verilmektedir. Eğer ilacın emilimi düzenli ve yavaş olması gerekiyorsa deri altı enjeksiyonla ilaç verilir. Subkutan enjeksiyon için hastanın belirli bölgeleri kullanılır. Kullanılan bölgeler:
Sırt bölgesinde bulunan skapulanın alt kısmı 
Abdominal bölge (karın)
Lateral (üst kolun arka kısmı)
Laterofemoral bölge (uyluk bölgesinin ön yan kısmı)
Belirtilen bölgelerde kan damarlarının yoğunluğu daha azdır. Bu nedenle ilacın emilimi daha yavaş gerçekleşir. Umut Polikliniği sağlık görevlileri, hasta için uygun enjeksiyon işlemini uygulamaktadır. 

Subkutan Enjeksiyonla Hangi İlaçlar Hastaya Verilir?
Subkutan (deri altı) enjeksiyon, ilacın daha yavaş emilimini sağlamaktadır. Narkotik ilaçlar deri altı enjeksiyonla hastaya verilmektedir. Bununla birlikte bazı aşılar da bu yöntemle uygulanır. Bu aşılar:
Menenjit aşısı 
Su çiçeği aşısı 
Kabakulak aşısı
Kızamık aşısı 
Aşı ve ilaçlarla birlikte deri altına uygulanan bir diğer ilaç ise insülindir. İnsülin de özel iğne uçlarıyla deri altına uygulanmaktadır. Deri altı enjeksiyon uygulaması öncesinde hasta, enjeksiyon için uygun hale getirilmelidir. İlaç, 45 ya da 90 derece açıyla deri altına enjekte edilmelidir. Umut Poliklinik görevlileri olarak bizler hastaya uygun enjekte uygulamasını gerçekleştirmekteyiz.

Subkutan Enjeksiyon İçin Nelere Dikkat Ediyoruz?
Subkutan (deri altı) enjeksiyon işlemi dikkatle yapılması gereken işlemlerden biridir. Afyon’da hizmet veren kliniğimizde bizler bilgi ve birikim sahibi sağlık çalışanlarımızla hizmet vermekteyiz. Ekibimiz hasta için uygun enjeksiyon bölgesini belirlemektedir. Enjeksiyon bölgesi antiseptik solüsyonla temizlenmektedir. Sık sık yapılan enjeksiyon varsa uygulama bölgeleri değiştirilmektedir. Böylelikle hastada doku hasarı oluşumu önlenir.
Hava kilidi uygulaması sayesinde enjeksiyon içindeki hava kontrol edilir. Deri altına yapılan uygulamada yavaş hareket etmek önemlidir. Eğer hızlı hareket edilirse uygulanan enjeksiyon ağrılı olacaktır. Sağlık görevlilerimiz ağrıyı en aza indirmek için kontrollü hareket etmektedir. Sağlığını korumak ve güvenilir sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen değerli hastalarımız kliniğimizi güvenle tercih edebilir. Bizler tam donanımlı kliniğimizde sağlık hizmeti vermekteyiz.