Tansiyon ve Kan Şekeri
Tansiyon atardamarların içindeki kan basıncıdır. Tansiyon toplum arasında küçük ve büyük tansiyon olarak bilinir ve kan basınçlarına bakılarak ölçülür. Bireylerde olması gereken ideal tansiyon kişiden kişiye değişmektedir. Genel olarak normal görülen büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olmasıdır.
Kan şekeri toplum arasında üzüm şekeri olarak da bilinir. Vücudumuzun en temel enerji kaynağı olan kan şekeri karbonhidratların sindirilmesi ile ortaya çıkar. Düşük ya da yüksek çıkabilen kan şekeri hem açken hem de tokken ölçülür. Açlık kan şekeri 70-99 mg/dl arasında, tokluk kan şekeri ise 80-140 mg/dl arasında normal kabul edilir.

Tansiyon ve Kan Şekeri Takibi
Genç ve çocuklarda kan basıncının düşüklüğü norma görülmesine rağmen kan basıncının yüksekliği veya düşüklüğü önemli bir sorun teşkil eder. Kan basıncının yüksekliği anlamına gelen hipertansiyon ve kan basıncının düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon tansiyondan kaynaklı hastalıklar olup tedavi edilmesi gerekir. Tedavi için düzenli ve doğru koşullarda ölçümler yapılarak takip edilmesi gerekir. Polikliniğimizde tansiyon ölçümleri yaparak düzenli olarak takip ettirebilirsiniz.
Hastaların açlık durumlarında yapılan kan şekeri ölçümünün 126 mg/dl ve üzerinde olması diyabet hastalığının olduğunu gösterir. Diğer yandan tokluk durumunda yapılan kan şekeri ölçümünde 200 mg/dl ve üzerinde olması da diyabete işaret eder. Yaygın olarak görülen kronik hastalıklardan biri olan diyabet kontrol altında tutulmazsa organlarda ciddi hasarlara yol açar. Bu nedenle kan şekerinin düzenli bir şekilde ölçülmesi gerekmektedir. Polikliniğimizde kan şekeri ölçümlerini düzenli olarak yaptırarak takibini sizler için yapmaktayız.

Risk Grupları İçin Önemi
Tansiyon veya kan şekeri normal seyrinde olmayan risk gruplarında tansiyon ve kan şekeri takibi düzenli olarak yapılması sağlık açısından kritik öneme sahiptir. Kan basıncının düşüklüğü ve yüksekliğinden kaynaklı tansiyon hastalıkları ve kan şekerinin düşüklüğü ya da yüksekliğinden kaynaklı diyabet gibi hastalıklardan korunmak ya da bu hastalıkları kontrol altında tutmak için tansiyon ve kan şekeri takibi düzenli olarak yapılmalıdır. Kliniğimizde sizlere düzenli tansiyon ve kan şekeri takibi için ekibimizle hizmet vermekteyiz.